הטרדה מינית – סקירה על קמפיין "מי טו" ועל השפעותיו

תוכן עניינים

הטרדה מינית – סקירה על קמפיין "מי טו" ועל השפעותיו עם השנים, אנשים שעברו תקיפה מינית ברמות שונות, מרגישים בטוחים יותר לגשת להתלונן. החברה הופכת פתוחה ומודעת יותר לנושא, אבל אין ספק כי קמפיין מי טו שהחל בסוף שנת 2017, חידד את הנושא והקשיח את כללי המשחק – עבור התוקפים.

 

מוטרדים מינית כבר לא מפחדים להיחשף ולהתלונן

קמפיין מי טו, למרות היותו שנוי במחלוקת, עשה חסד עם נשים רבות ברחבי העולם המערבי.

אפילו נשים שנמצאות בשיא הצלחתן המקצועית, עם קריירה משגשגת ופרסום חוצה גבולות, הסתירו את ההטרדות המיניות שנאלצו להתמודד איתן – עד שהגיע הקמפיין והפך את כל הקלפים.

לצד הגילוי המרעיש על נשים וגברים מפורסמים שנחשפו להטרדות מיניות חמורות, התגלתה גם במלוא כיעורה עוצמת הפחד מפני חשיפה והגשת תלונה.

 

הנפגעים העיקריים מהקמפיין

נכון שהקמפיין סייע לעולם לעבור עוד כברת דרך משמעותית במסע לתיקון המצב, אבל הוא גם הביא לכך שגברים רבים מוצאים עצמם חשופים ופגיעים – על לא עוול בכפם.

כל מילה שאינה במקום עלולה להתפרש כהטרדה, כל נגיעה, או רמיזה עלולות להתקבל באופן שלילי ונראה כי הנוהג שהיה מקובל בעבר – לשמור בסוד על המקרה ולהסתיר את הפגיעה, כבר כמעט אינו קיים.

כתוצאה מהמצב הרגיש הזה, לא מעט גברים ונשים, שהואשמו בהטרדה מינית שלא בצדק – על אחת כמה וכמה אם הוגשה נגדם תלונה במשטרה ונפתח רישום פלילי – מחפשים דרך למחוק את הכתם מהרקורד שלהם.

כאן נכנס לתמונה הליך ששמו ביטול רישום פלילי, אותו ניתן לבצע בסיוע עורך דין עבירות מין.

 

מהו הליך ביטול רישום פלילי

רישום פלילי משמעו כי אדם שהורשע בביצוע עבירה, על ידי בית המשפט, ישא לאורך כל חייו רישום אודות המעשים שהורשע בהם. הדבר מהווה קושי גדול לאנשים המעוניינים להתקבל למקומות עבודה הדורשים תעודת יושר למשל.

רישום פלילי ניתן למחיקה, או ביטול רק באמצעות בקשת חנינה מנשיא המדינה.

לעומת זאת, רישום משטרתי, המהווה חלק מהגיליון הפלילי, מציין כי האדם הנושא רישום זה לא הורשע בבית המשפט והתיק הפלילי שלו נסגר בגלל חוסר ראיות, או חוסר עניין לציבור.

במקרה כזה, די להגיש בקשה מנומקת למשטרת ישראל, או למדור מידע פלילי במטה הארצי של משטרת ישראל.

פניה זו צריכה להיות מנומקת ולכלול בתוכה את כל השיקולים הרלוונטיים למחיקת הרישום.

אם הליך זה מבוצע כראוי – הסיכויים למחיקת הרישום הפלילי הם גדולים למדי.

 

לסיכום

הטרדה, או תקיפה מינית נחשבת עבירה חמורה בישראל ובעולם המערבי ויש לעקור את התופעה מהשורש, אך חשובה גם היכולת להתגונן במקרה של האשמת שווא.

אם גם אתם נקלעתם למצב מסוג זה, דעו כי פניה לעו"ד פלילי המתמחה בתחום הטרדות מיניות, יכולה להביא לפתרון מלא של הבעיה.

משפט
משפט
איש עובד על לפטופ
שיחה עם עורך דין למידע נוסף

יש לכם שאלות הקשורות בחוק ומשפט? לקבלת שיחת ייעוץ חינם עם עורך דין, השאירו פרטים! 

מידע נוסף
ניצול יחסי מרות

יחסי מרות מוגדרים כמערכת יחסים שבה לאחד הצדדים קיימת שליטה והשפעה על הצד השני, באופן ישיר, או עקיף (לדוגמה: ע"י הבוס של הממונה הישיר). אם