התפרצות פסוריאזיס בצבא

השירות הצבאי הוא תקופה מורכבת עבור כמעט כל חייל וחיילת. לרוב השירות בצבא כרוך בריחוק מהבית, משמעת גבוהה, ועבור תפקידים מסוימים גם בעמידה בדרישות גופניות אינטנסיביות ובהתמודדות עם מצבים מסוכנים. כל אלו מייצרים לחץ, ועבור אנשים מסוימים לחץ זה עשוי גם להתפרץ בצורה של בעיה רפואית. מחלת הפסוריאזיס ידועה בתור מחלה שעשויה להתפרץ גם בעקבות לחץ קיצוני, ולכן מהווה עילה עבור החייל לתבוע את משרד הביטחון לשם קבלת פיצויים.

 

מחלת הפסוריאזיס

מחלת הפסוריאזיס היא מחלת עור שמתפרצת בצורת פריחה, עור "קשקשי" ובמקרים נדירים, גם בצורת דלקת פרקים. שכיחות התפרצות המחלה בגילאי 18-21 היא גבוהה, ולכן לא מופרך להניח שהיא עשויה להתפרץ בצבא או תקופה קצרה לאחר השחרור מהשירות הצבאי. הסיבות להתפרצותה יכולות להיות הן גנטיות והן נפשיות ולכן לחייל שלוקה בה במהלך הצבא יש עילה לטעון כי התפרצותה נובעת מהקושי הנפשי שחווה. במידה וחייל לקה במחלת הפסוריאזיס לאחר שחרורו מהצבא, הוא רשאי להגיש על כך תביעה למשרד הביטחון עד שלוש שנים לאחר יום שחרורו.

 

הגשת התביעה

על מנת לקבל פיצויים או אחוזי נכות בשל התפרצות מחלת הפסוריאזיס, על החייל לתבוע את קצין התגמולים של משרד הביטחון. על החייל נטל הוכחת הקשר הסיבתי בין התפרצות המחלה לבין השירות הצבאי. הוא צריך לפרוש טיעון משכנע מספיק שיוכיח כי הסביבה שבה שהה במהלך שירותו הצבאי היוותה עבורו מקור ללחץ נפשי כה עצום, עד כדי התפרצות המחלה. חשוב לציין כי אין דרישה כי המחלה תתפרץ בעקבות אירוע מחריד, משרד הביטחון מכיר בכך שגם תקופה ארוכה יכולה להוות סיר מבעבע של לחץ שבגללו החייל ילקה במחלה כמו פסוריאזיס. כמו כן, ישנה הבנה מצד משרד הביטחון כי לכל אדם יש 'טריגר' נפשי שונה, ושייתכן שאדם אחד יחווה קושי נפשי עצום בעקבות מצב שאינו קיצוני בעוד אדם אחר אינו היה חווה מכך שום השלכות.
בנוסף, חייב החייל להוכיח כי מדובר במחלה שמקשה על תפקודו באיזשהו אופן ומפחיתה את כושרו לבצע פעולות, על מנת להצדיק פיצויים. לאחר שתביעתו תתקבל לבחינה, יעמוד החייל בפני ועדת רפואית שתבצע את ההחלטה הסופית.
חשוב לדעת, שגם אם החייל היה בעל פסוריאזיס טרם הגעתו לשירות הצבאי והמחלה החמירה בעקבות השירות, יש עילה אפשרית לתביעה.

למידע נוסף: https://grinberglaw.com

אם בעקבות\ במהלך השירות הצבאי אובחנת עם מחלה ואתה חושד כי מדובר בתוצאה של השירות הצבאי, אל תהסס ליצור איתנו קשר על מנת שניידע אותך על זכויותיך. הליך תביעת משרד הביטחון עשוי להיות מייגע ומורכב, ולכן אנחנו ממליצים על היעזרות באחד מעוה"ד המנוסים במשרדנו, שילווה אותך לאורך כל הדרך. היעזרות בעו"ד מיומן שמכיר היטב תביעות מסוג זה, עשויה בהחלט לשפר את סיכוייך לזכות בפיצויים שמגיעים לך.