מינוי אפוטרופוס

תוכן עניינים

לפי החוק, כל אדם מעל גיל 18 אחראי לגופו, נפשו ורכושו. במקרים מסויימים בהם אדם בוגר לא מסוגל לבצע החלטות בעצמו דואגים לו למינוי אפוטרופוס שיעשה זאת בשבילו תוך שמירה על טובתו האישית.

 

מי יכול למלא תפקיד של אפוטרופוס?

על פי חוק, הורים לילד עד גיל 18 יהיו האפוטרופוסים הטבעיים לילד, מבלי שימונו על ידי בית משפט לתפקיד. אפוטרופוס יכול להיות אדם, עמותה  או תאגיד הממונה על ידי בית המשפט לדאוג ולייצג אדם שאינו מסוגל לנהל את עניינו בעצמו, בפעולות משפטיות ובשאר הסמכויות אשר העניק לו בית המשפט, תוך עקרון על שמירת טובת אותו אדם.

 

למי בית המשפט ממנה אפוטרופוס?

  1. קטין שהוריו לא בחיים או שלא ממלאים תפקידם כראוי.
  2. עובר (במקרים מיוחדים ממנים אפוטרופוס לתינוק שטרם נולד).
  3. אדם שבית המשפט קבע כפסול דין (קביעה המונעת מאותו אדם ביצוע פעולות משפטיות).
  4. אדם שאין ביכולתו לדאוג בעצמו לענייניו באופן קבוע או זמני. (בוגרים עם מוגבלויות, קשיש שלא מסוגל לקבל החלטות בעצמו ואדם המאושפז בבית חולים שאינו מסוגל להביע דעה בהליך רפואי עבורו).

 

סוגי אפוטרופוס

 

אפוטרופוס לגוף ולנפש

האפוטרופוס מתמנה במקרים בהם לאדם (חסוי) אין מסוגלות לקבל החלטות הנוגעות לגופו ו/או לנהל את חיי היום-יום שלו – האפוטרופוס המונה לו יהיה זה שיחליט בנושאים הקשורים להליכים רפואיים וגופניים. יהיה אפוטרופוס גוף ממונה לחסוי במקרים של אדם במצב דמנטי, אדם עם מחלת נפש, בעל ליקוי שכלי ומצבים בהם מתעורר ספק לגבי תובנת המטופל ויכולתו לקבל החלטות בדעה צלולה.

 

אפוטרופוס רכוש

האפוטרופוס מתמנה כאשר אין יכולת לחסוי יכולת לדאוג לענייניו וצרכיו הבסיסיים ולרווחתו האישית. תפקידו של אפוטרופוס רכוש הוא לדאוג לענייניו מהפן הכלכלי ועל רכושו של החסוי. עניינים כמו; ניהול חשבון בנק, השקעת כספים, תשלום חשבונות, קבלת קצבאות וקרנות וחברות ביטוח. האפוטרופוס נמצא תחת פיקוח של האפוטרופוס הכללי ועליו לדווח לו על נכסיו, רכושו וכספיו של החסוי ולספק מידע על פעולותיו בנושאים הנ"ל.

 

מינוי אפוטרופוס זמני

אפוטרופוס ימונה זמנית במקרים דחופים לאדם לאחר שזה נבדק ונמצא כלא כשיר לקבלת החלטה מדעת לגבי מצבו הרפואי והנפשי ויש צורך בהתערבות מידית.

 

 

היעזרות בעו"ד למינוי אפוטרופוס

בקשה למינוי אפוטרופוס יכול להגיש הורה, קרוב משפחה או בן זוג, וכן היועץ משפטי לממשלה – את הבקשה יש להגיש בכתב לבית המשפט לענייני משפחה. הגשת הבקשה מצריכה רשימה של טפסים, תצהיר וחוות דעת, כל זה על מנת לוודא שיש צורך קונקרטי באפוטרופוס לחסוי ולצמצם פגיעה בחירותו. את תהליך המינוי ניתן ומומלץ לעשות בייצוג עו"ד המלווה בהתנהלות מול הגורמים המשפטיים.

לעורך הדין יש גם תפקיד לאחר מינוי האפוטרופוס. משרדים המתמחים בליווי אפוטרופסי רכוש יסייעו בעריכת הדו"חות שהאפוטרופוס מחוייב להגיש, פעולות משפטיות והתנהלות מול משרדי האפוטרופוס.

 

מינוי אפוטרופוס – סיכום

מינוי אפוטרופוס נעשה במחשבה על טובתו של החסוי. אנשים עם חוסר יכולת בקבלת החלטות בדעה צלולה לגבי רכושם, גופם ונפשם עלולים ליפול קורבן לתרמיות ולפגוע בעצמם שלא בכוונה בעקבות החלטות שגויות. תפקיד האפוטרופוס נועד על מנת לייצג בנושאי רכוש או גוף ונפש את אלו שבית המשפט קבע כי אין להם את המסוגלות לעשות זאת בעצמם ולטובתם.

איש עובד על לפטופ
שיחה עם עורך דין למידע נוסף

יש לכם שאלות הקשורות בחוק ומשפט? לקבלת שיחת ייעוץ חינם עם עורך דין, השאירו פרטים! 

מידע נוסף
אלימות בתוך המשפחה

אלימות במשפחה נוגעת בנו במקום רגיש, הגרעין שאמור לתת את התמיכה וההגנה הוא זה שפוגע. אלימות פיזית, אלימות מילולית, אלימות כלכלית וגם תקיפות מיניות –

תהליכים משפטיים באימוץ

אימוץ – הליך המקנה לאדם מעמד חוקי של הורה על ילד שנולד להורים אחרים. הליך האימוץ מלווה ומפוקח כולו על ידי בית המשפט לענייני משפחה

הסכם ממון לידועים בציבור

החלטתם לבלות את החיים שלכם יחד, אבל לא תחת מוסד הנישואים. במקרים מסוימים תוכלו לקבל מעמד של "ידועים בציבור" אשר יעניק לכם חלק מהזכויות להן

הפחתת מזונות ילדים

בני זוג שמתגרשים ויש להם ילדים משותפים חייבים להמשיך לדאוג לרווחתם הכלכלית לאחר פירוק השותפות הזוגית ביניהם. דמי המזונות הם התשלום שמשלם בן הזוג שלא