מעצר ימים – מעצר לצורכי חקירה

תוכן עניינים

מעצר אמור לאפשר למשטרה לבצע את עבודתה ולאסוף נתונים וראיות, אך היא לא יכולה להפעיל אותו בכל מחיר אלא רק בכפוף לחוק.

אבל מה קובע החוק ומה המשמעות של מעצר לצורכי חקירה? הנה המידע המלא

משטרה בכל מקום בעולם מקבלת ארגז כלים מגוון על מנת לבצע את התפקיד שלה. בין היתר, אחד הכלים שבארגז של המשטרה הוא כמובן מעצר. כאשר עוצרים את החשוד, פוגעים בחירות שלו אבל מקבלים הזדמנות פז לאסוף נתונים וראיות. כל עוד הנאשם חשוד, המשמעות היא שלא אמורה להיות הפרעה לתהליך איסוף העדויות וההוכחות. מעבר לכך, יש מקרים שבהם המעצר משמש לצרכי הרתעה.

העניין הוא שמעצר גם פוגע בצורה מהותית בחירות הפרט. לכן, במדינות דמוקרטיות לא ממהרים לאשר מעצר ויש צורך לקבל עבורו את ברכת הדרך מצד בית המשפט.

 

סוגים של מעצר

מותר למשטרה להחליט על מעצרו של אדם רק אם כבר יש ברשותה חשד סביר לכך שהוא ביצע עבירה מסוג עוון או פשע, וכל עוד העונש הוא מעל 3 חודשי מאסר. זה כולל מטבע הדברים גם סוגים שונים של עבירות זנות וגם עבירות חמורות יותר. במידה והעבירה היא קלה ואין עליה בכלל עונש מאסר קבוע בחוק, אין שום אפשרות לעצור אזרח.

יתרה על כך, על המשטרה להוכיח עילה למעצר. בהינתן עילה כזו כבר יכול קצין ממונה במשטרה להורות על מעצר ראשוני שמוגבל למשך 24 שעות, כאשר בתוך הזמן הזה ומרגע המעצר נדרשת המשטרה לפנות אל בית המשפט כדי לבקש את המשך המעצר לצורך השלמת החקירה ולגילוי חקר האמת.

 

מהו מעצר לצורכי חקירה?

מהאמור לעיל כבר אפשר להבין את ההבדל בין מעצר רגיל לבין מעצר לצורכי חקירה. בעוד מעצר רגיל הוא לתקופה של עד 24 שעות ובאישור של קצין ממונה במשטרה בלבד, בשביל מעצר לצורכי חקירה כבר יש צורך באישור של בית משפט.

בית המשפט למשל מחייב את המשטרה לבחון האם ניתן להסתפק בעיכוב, שהוא הליך שמוגבל לעד שלוש שעות. רק אם המשטרה מצליחה להוכיח שהעיכוב עצמו לא מספיק לה או לא אפקטיבי לצורך השלמת החקירה, ניתן יהיה להגיש את הבקשה למעצר ארוך יותר.

 

מתי מקבלים אישור למעצר עד תום ההליכים?

יש אפילו מעצר חמור יותר שמכונה "מעצר עד תום ההליכים". כאן לא מסתפקים ביממה או באישור של בית משפט למעצר עד תום החקירה, אלא מבקשים לעצור את הנאשם עד תום ההליך המשפטי שמתנהל נגדו.

אבל בגלל שמדובר בפגיעה בזכויות הפרט, על המשטרה להראות עילת מעצר, להוכיח שאין חלופות מעצר טובות יותר ואף למנות עורך דין פלילי כדי לייצג את הנאשם – גם אם הוא עדיין לא מיוצג על ידי סנגור מבחירתו.

 

בית סוהר

איש עובד על לפטופ
שיחה עם עורך דין למידע נוסף

יש לכם שאלות הקשורות בחוק ומשפט? לקבלת שיחת ייעוץ חינם עם עורך דין, השאירו פרטים! 

מידע נוסף
מה צריך לעשות כשמקבלים מכתב יידוע

לפי הדין הישראלי, בטרם הגשת כתב אישום ישנה חובה להודיע לחשוד על כוונת התביעה להגיש נגדו כתב אישום. מדובר בהליך חשוב במיוחד שכן להגשת כתב

תפקידו של עורך דין פלילי

עורך דין פלילי הוא בעל מקצוע אשר הוכשר במשך שנים ארוכות למטרה אחת – לייצג אתכם במאבקים משפטיים מול אישום מטעם המדינה. עורך הדין הפלילי

מהן עבירות סייבר? מדריך מקוצר

כל אחד יודע ששימוש ברשת האינטרנט הוא תופעה חובקת עולם אשר מתעצמת מיום ליום. בתקופתנו אנשים רבים משתמשים באינטרנט במשך שעות רבות כל יום, ואפילו

באילו תיקים מתעסק עו״ד פלילי

עורכי דין פליליים ממלאים תפקיד מכריע בניווט המורכבות של מערכת המשפט הפלילי. הם מייצגים לקוחות העומדים בפני מגוון רחב של אישומים פליליים ופועלים מסביב לשעון