הליך גירושין – כל השלבים

תוכן עניינים

גירושין הוא הליך שלוקח זמן וצריך להיעשות בקפידה, במיוחד כאשר בני הזוג מסיימים את הקשר בסכסוך.

המאמר יפרט את כל השלבים של הליך גירושין.

 

מקבלים החלטה

זוגות שמחליטים להתגרש כנראה שכבר ניסו ייעוץ זוגי או גישור ומאחר שאין מנוס החליטו להתגרש. זהו שלב בו יש לקבל את ההחלטה בשיקול דעת במיוחד אם מעורבים בו ילדים. על מנת שהזוג יעשה את התהליך בצורה נבונה, כל אחד מהם צריך לפנות לייעוץ של עו"ד גירושין. עורך הדין יסביר להם את הזכויות והחובות של כל אחד מהם וכיצד ניתן לסיים את ההליך מבלי לשלם מחיר כבד ולעשות זאת בזריזות.

 

מעוניינים בהסכם גירושין

בשלב הבא הזוג צריך להחליט אם הגירושין יהיו תהליך כואב וארוך או האם לסיים את הקשר בשיתוף פעולה מלא באמצעות הסכם גירושין. ההסכם הוא למעשה פשרה בין בני הזוג לגבי כל הקשור בחלוקת הרכוש, המשמורת על הילדים, הסדרי הראייה ותשלום המזונות. כאשר מחליטים לערוך הסכם יש לעשות זאת באמצעות עורך דין גירושין ובית המשפט צריך לאשר אותו.

 

יישוב סכסוכים בין בני הזוג

במסגרת הליך הגירושין, בית המשפט שולח את בני הזוג למהות גישור על מנת לבדוק אם הם מעוניינים בכלל בגישור. המטרה של הגישור היא ליישב את הסכסוך ביניהם לפני הגשת תביעת הגירושין. את הבקשה ליישוב סכסוכים יש להגיש לבית המשפט או לבית הדין הרבני. אם בני הזוג מצליחים לגשר על היחסים ביניהם, הם יהיו מסוגלים לערוך הסכם גירושין ללא תביעה משפטית. במידה והגישור אינו צולח מתחילים בהליך הגשת התביעה ונפתח תיק גירושין.

 

מתגרשים בבית משפט לדיני משפחה או בבית דין רבני

את התביעה ניתן להגיש לבית משפט לדיני משפחה או לבית הדין הרבני שידונו למי תהיה חזקה על הילדים, סכום גובה המזונות לילדים ולאישה, חלוקת רכוש והסדרי ראייה. כאן הנקודה בא מתחיל הליך מרוץ סמכויות. כל אחד מבני הזוג פונה לבית הדין העדיף עליו מבחינת אינטרסים. בשלב זה עורך הדין מייעץ היכן כדאי לעשות את הערכאה המשפטית שתהיה הטובה ביותר עבורם. כמובן שכל אחד מבני הזוג פונה לעורך דין אחר ולכן ההחלטות יהיו שונות ומי שיגיש ראשון את התביעה ייקבע למעשה היכן ידונו בגירושין.

 

גט – רק בבית הדין הרבני

בין אם הדיונים יתקיימו בבית הדין הרבני ובין אם בבית משפט לדיני משפחה, בשלב הבא נערך טקס מתן הגט אך ורק בבית הדין הרבני בנוכחות שלושה רבנים ועדים מטעם כל אחד מהצדדים. מתן הגט נעשה מרצון ולא מכפייה לפי הדת היהודית ולכן הבעל לא מחויב לזה. למעשה האישה עלולה להישאר עגונה. רק לאחר שהאישה מקבלת את קלף הגט היא מותרת לכל אדם ומסירה את הטבעת. בשלב האחרון מתחיל ההליך המשפטי של כל ענייני המשפחה.

 

מכתב גירושין

איש עובד על לפטופ
שיחה עם עורך דין למידע נוסף

יש לכם שאלות הקשורות בחוק ומשפט? לקבלת שיחת ייעוץ חינם עם עורך דין, השאירו פרטים! 

מידע נוסף
החוק לגבי ילדים וגירושין

גם אם היחסים הסתיימו בצורה יפה, גירושין הם אף פעם לא מצב נעים. בני הזוג אמנם נפרדים, אך אינם מתנתקים כאשר יש להם ילדים בתמונה

תהליך פתיחת תיק גירושין במהלך היריון

תהליך גירושין איננו תהליך קל, במיוחד במידה והאישה נמצאת בתקופת היריון. בתקופה זו האישה חשופה ללחץ גבוה יותר, לשינוי הורמונלי ולרגישות נפשית. משבר זוגי בזמן

גירושין בהסכמה – מה העלות וכמה זמן?

תהליך הגירושין הוא קשה ומורכב, ישנם אתגרים כלכליים משפטים הוריים וכמובן רגשיים שיכולים לקחת הרבה זמן להחלים ולפתור. גירושין בהסכמה כן מקלים על הרבה מהתהליך