3 טיפים להתנהלות במצב של חדלת פירעון

תוכן עניינים

חדלת פרעון ושיקום כלכלי הם תהליכים משלימים שנועדו לעזור לחייב להחזיר כמה שיותר כספים לנושים מהם הלווה. התהליך הוא ארוך אך בסופו של דבר החייב מקבל הפטר על חובותיו. הנה כמה טיפים להתמודדות עם התהליך.

 

התנהלות נכונה

השלב הראשון בתהליך חדלת הפירעון ושיקום כלכלי הוא הגשת צו בקשה לפתיחת הליכים. לאחר הגשת הצו נאמן יבחן את הוצאותיו והכנסותיו של החייב וידווח עליהם ועל התנהלותו לממונה. הממונה יגבש תוכנית לשיקום כלכלי לחייב על פי המידע שקיבל מהנאמן ויעביר לבית המשפט לאישור.

דיווח ראשוני זה מעיד על רמת רצינותו של החייב להמשך התהליך. עמידתו בחובות, במגבלות ובתשלום החודשי ל'קופת הנשייה' הם תנאים הכרחיים לקבלת צו שיקום כלכלי ובסופו גם הפטר מחובות. תהליך השיקום הוא התחייבות לא קטנה וזכות גדולה ועל החייב להוכיח כי הוא מוכן אליה.

 

ליווי של עורך דין

  • ייעוץ טרם פתיחת הליכים – מומלץ להתייעץ עם עורך דין טרם הגשת צו פתיחת הליכים, עורכי דין המתעסקים במחיקת חובות יוכלו להגיע להסדר שונה עם הנושים מבלי לפתוח בתהליך של חדלת פירעון. אם כבר התחיל התהליך, עו"ד יעזור בהתנהלות המשפטית, ייעוץ מול הגורמים השונים (הנאמן, הבנקים, הנושים ובית המשפט) ליווי וייצוג בדיונים.
  • יכולות עורך הדין בתהליך – עורך הדין יכול להסיר הגבלות החלות על החייב במהלך התהליך כמו; צו עיכוב יציאה מהארץ, ביטול עיקולים, הגבלת רישיון נהיגה וכד'. הסרת מגבלות למיניהן נותנות לחייב מן 'אוויר לנשימה' המאפשר לו לתפקד כרגיל בחיי היום יום מבלי להשתעבד לתהליך אותו עובר
  • זכויות – עורך הדין מודע לזכויותיו של החייב, יגן עליהן וימנע את הפרתן בעת החלת החובות והמגבלות עליו.

 

אמינות ושקיפות

לחייב מצוותים נאמן וממונה, כל אחד מהם אחראי על החייב בדרכו ובית המשפט לוקח ברצינות את חוות דעתם כגורמים האחראיים על התהליך. הממונה מקבל דיווחים לכל אורך התהליך מהנאמן הבוחן את חובותיו, נכסיו ואת התנהלותו של החייב. חוות הדעת שלהם תכריע בהמשכיות התהליך ולפעמים יכולה גם לגרום לביטולו.

לכן, כאשר חייב מתבקש להציג מסמכים על חובות, כספים, נכסים, הלוואות ומסמכים – עליו להגישם במהירות האפשרית ובמקוריותם ללא שינוי כל שהוא בפרטים. כל החסרה שינוי או הוספה בהם עלולים להיתפס כאי אמינות וכחוסר תום לב ובית המשפט לא יקבל זאת בסבר פנים יפות.

 

לסיכום

השלבים בתהליך חדלת הפירעון יכולים להיות ארוכים וקשים להתמודדות לבד. לא כל אחד יכול להתנהל בצורה נכונה מול הגורמים בתהליך, גם אם יש בו את הנכונות. הטיפ העיקרי הוא לפנות לעורך דין מקצועי – הוא כבר עבר את התהליך עם לקוחות אחרים והוא יעזור גם לכם להיפטר מהחובות.

איש עובד על לפטופ
שיחה עם עורך דין למידע נוסף

יש לכם שאלות הקשורות בחוק ומשפט? לקבלת שיחת ייעוץ חינם עם עורך דין, השאירו פרטים! 

מידע נוסף
חדלת פירעון – מה המשמעות?

חדלות פירעון הוא מצב בו חייב (יחיד או תאגיד החייב כסף), לא יכול לשלם את החובות שלו בזמן, וסכום החובות גבוהה משווי נכסיו – כספים

איך לקבל הפטר על חובות?

ישנן 2 דרכים עיקריות לקבל הפטר חובות, האחת – 'מהירה' וקשוחה, השנייה – ארוכה אך נוחה. בשתי הדרכים יש התעקשות מצד מערכת המשפט על עמידה